ASUS TUF Gaming VG27AQM5A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
In Stock: 4 available
SKU
VG27AQM5A
TUF Gaming VG27AQM5A
  • 27-inch QHD (2560x1440) gaming monitor with 300Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
  • DisplayWidget Center enables easy monitor settings adjustments with a mouse
TUF Gaming VG249QM5A
TUF Gaming VG249QM5A
TUF Gaming VG249QM5A is a 23.8-inch Full HD monitor that delivers five advanced upgrades for top-tier gaming. It features a lightning-fast 240Hz refresh rate and 0.3ms response time, along with AMD FreeSync™ Premium and NVIDIA® G-SYNC® compatibility for ultra-smooth gameplay. With enhanced color performance, updated Gaming AI, and effortless control via DisplayWidget Center, this monitor keeps you ahead of the competition.
EXCEPTIONAL GAMING EXPERIENCES
EXCEPTIONAL GAMING EXPERIENCES
UPGRADED SPEED
UNSTOPPABLE GAMING PERFORMANCE
UNSTOPPABLE GAMING PERFORMANCE
UPGRADED SPEED
Boasting an impressive 300Hz refresh rate and a 0.3ms (min) GTG response time, VG27AQM5A delivers lightning-fast gameplay with buttery-smooth, lag-free visual.
GAME WITHOUT LIMITS
GAME WITHOUT LIMITS
UPGRADED FLUIDITY
VIBRANT COLOURS, ENHANCED GAMEPLAY
UPGRADED COLOURS
SMARTER PLAY, GREATER WINS
UPGRADED GAMING AI
DISPLAYWIDGET CENTER
UPGRADED SIMPLICITY
Easily manage, optimise, and personalise your settings with your mouse in DisplayWidget Center.
USER-FRIENDLY
USER-FRIENDLY
- Firmware Update Notification
- Customisation monitor settings
- Multi-screen Control
INSTANTLY SETUP
INSTANTLY SETUP
Instantly import pro streamers' configurations or export your ideal settings to any ASUS monitor.
EXTENSIVE CONNECTIVITY
EXTENSIVE CONNECTIVITY
LOW BLUE LIGHT
LOW BLUE LIGHT
FLICKER-FREE
FLICKER-FREE
TUF Gaming Series 5 - VG27AQM5A Gaming Monitor – 27-inch, QHD(2560x1440), 300Hz, Fast IPS, ELMB Sync, 0.3ms (GTG), Stereo speaker, 95% DCI-P3, DisplayWidget Center
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut95%
Maximum refresh rate300 Hz
HD typeQuad HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.233 x 0.233 mm
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Digital horizontal frequency30 - 223 kHz
Digital vertical frequency48 - 300 Hz
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time1 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1300:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeFast IPS
DCI-P3 coverage95%
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
LED backlightYes
Colour gamut standardDCI-P3
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Anti-glare screenYes
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Built-in cameraNo
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
AMD FreeSyncYes
Game modeYes
NVIDIA G-SYNCYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power4 W
Built-in cameraNo
Design
Market positioningGaming
Feet colourBlack
Product colourBlack
Detachable standYes
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version1.4
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
HDCP version2.2
Technical details
Height (without stand)367 mm
Depth (without stand)54 mm
Width (without stand)615 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeInternal
Game modeYes
Weight (with stand)4.6 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-20 - 20°
Tilt angle range-5 - 20°
Height adjustmentNo
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)33 W
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (PowerSave)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours45 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)367 mm
Depth (without stand)54 mm
Width (without stand)615 mm
Width (with stand)615 mm
Depth (with stand)214 mm
Height (with stand)455 mm
Weight (with stand)4.6 kg
Weight (without stand)3.6 kg
Package width686 mm
Package depth160 mm
Package height475 mm
Package weight6.4 kg
Packaging data
Package width686 mm
Package depth160 mm
Package height475 mm
Package weight6.4 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Other features
DCI-P3 coverage95%
Height (without stand)367 mm
Depth (without stand)54 mm
Width (without stand)615 mm
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product ASUS TUF Gaming VG27AQM5A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black